Bydgoskie Dni Społeczne

Bydgoskie Dni Społeczne zainicjował w 1987 r. biskup Jan Nowak (1931-2002), który jako biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej był w latach 1982-1996 Wikariuszem Biskupim Prymasa Polski dla miasta Bydgoszczy.

W 1997 r. organizację Bydgoskich Dni Społecznych przejął Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej, a od 2008 r. czyni to wspólnie z Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej

To doroczne przedsięwzięcie, które na stałe już wpisało się w kalendarium bydgoskich imprez kulturalnych, jest swoistym dopełnieniem systematycznego toku nauki studiów dla przyszłych teologów, ale także inicjatywą dostępna dla wszystkich zainteresowanych nią osób, zmierzającą do ukazania różnych aspektów życia społecznego w świetle nauczania społecznego Kościoła.

Celem wykładów prowadzonych w ramach Bydgoskich Dni Społecznych jest przybliżanie zagadnień społecznych i gospodarczych. Bydgoskie Dni Społeczne to swoista próba odpowiedzi na aktualną sytuację Kościoła, na konkretne dokumenty, poruszające zagadnienia społeczne. Sięgając aż do korzeni biblijnych, stały się próbą historycznej refleksji nad rozwojem społecznej nauki Kościoła na przestrzeni wieków, a także odpowiedzią na wyzwania czasów, w których przyszło nam żyć.